Elksniņš: Koalīcija meklē sev, nevis valstij derīgu prezidentu

10474071554_1b04cf6421_h

Elksniņš: Koalīcija meklē sev, nevis valstij derīgu prezidentu (0)

17.04.2015

“Mūsu pamatkritērijs Valsts prezidenta amata kandidātam ir, lai šī persona būtu vislabākais risinājums Latvijas valsts nacionālajām interesēm. Šādai attieksmei, manuprāt, nevajadzētu radīt satraukumu,” intervijā, taujāts par koalīcijas partiju pausto satraukumu, ka nākamo valsts augstāko amatpersonu varētu ievēlēt ZZS ar opozīcijas partijām, Romānam Meļņikam klāsta Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš (Saskaņa).

Dažas no valdošās koalīcijas partijām paudušas satraukumu, ka jūs kopā ar ZZS un citām opozīcijas partijām varētu izvēlēties nākamo Valsts prezidentu.

Manuprāt, satraukumam nevajadzētu būt, jo mūsu pamatkritērijs Valsts prezidenta amata kandidātam ir, lai šī persona būtu vislabākais risinājums Latvijas valsts nacionālajām interesēm. Šādai attieksmei, manuprāt, nevajadzētu radīt satraukumu. Taču satraukums dažās koalīcijas partijās ir par to, ka tāds kandidāts varētu nākt ne no viņu vidus un ka prezidenta izvēles process varētu iziet ārpus to vienošanos ietvara, kuras satur kopā koalīciju.

Saskaņai ir padomā kādi konkrēti kandidāti? Kad tos nosauksiet?

Mums ir vairāki kandidāti, bet mēs, protams, negribētu, ka atkārtotos tā situācija, kas bija kādreiz attiecībā uz bijušo Satversmes tiesas priekšsēdētāju Aivaru Endziņu: mēs viņu virzījām, un viņam par labu pat atteicās kandidēt tagadējāVienotības (tolaik Jaunā laika) pašpasludinātā kandidāte uz Valsts prezidenta amatu Sandra Kalniete. Bet Endziņu neievēlēja, koalīcija tolaik izvēlējās Zatleru. Tāpēc šoreiz nesteigsimies ar savu kandidātu, vispirms sagaidīsim citu politisko partiju piedāvājumus un tad arī lemsim, kurš no tiem būs labākais.

Parasti ir tā, ka tos cilvēkus vai lēmumus, kurus jūs atbalstāt, koalīcija automātiski noraida. Ja jūs pēkšņi sāktu slavēt, piemēram, Egilu Levitu, nešaubos, ka Nacionālā apvienība tūdaļ pat no viņa novērstos.

Diemžēl brīžiem tieši atsevišķu politiķu personīgās ambīcijas, it īpaši koalīcijā, lielā mērā parāda, cik viņi savā iekšienē ir tukši un vāji. Jo viņi nav gatavi pieļaut tāda cilvēka ievēlēšanu, kuru atbalsta opozīcijas partijas, pat ja šis cilvēks atbilst visiem labākajiem kritērijiem, ir sabiedrībā populārs, varētu būt tāds, kuru tauta būtu gatava ievēlēt, ja tāda iespēja tiktu dota. Cilvēkos, kuriem ir bail, ka tāds ideālais kandidāts var būt opozīcijas virzīts, es neredzu neko vairāk kā iekšējo tukšumu un pārliecības par sevi trūkumu.

Varbūt koalīcijai ir svarīgi, lai tas būtu pašreizējās koalīcijas, nevis visas Saeimas vēlēts prezidents?

Absolūti precīzi! Viņi vēlas, lai tas būtu prezidents, kurš savstarpējo vienošanos ceļā tiktu deleģēts augstajā amatā attiecīgo partiju interešu aizsardzībai. Bet šeit es atgādināšu vienu no Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas atzinumiem (manuprāt, tas bija Egila Levita roku darbs), ka Valsts prezidents pārstāv sabiedrību kopumā. Viņš nav saistāms ar vienas vai otras politiskās partijas interesēm. Daudzos gadījumos, arī, piemēram, attiecībā uz lūgumiem neizsludināt kādu likumprojektu, nodot to otrreizējai caurskatīšanai, prezidents ir kā arbitrs gan starp parlamentā esošo koalīciju un opozīciju, gan arī starp parlamentā esošajiem politiķiem un sabiedrību. Koalīcija ar centieniem panākt, ka prezidents jāizvēlē tikai no viņu vidus, absolūti uzurpē arī prezidenta varu. Cilvēku, kurš būtu derīgs valstij, nevis sev personīgi, acīmredzami viņi nemaz nemeklē.

Avots: www.diena.lv

Atpakaļ

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *