Saeimas deputāta Andreja Elksniņa (Saskaņa) atklātā vēstule aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par CVR (T) bruņutransportieru iepirkumu

14986043083_2bee82fc39_k

Saeimas deputāta Andreja Elksniņa (Saskaņa) atklātā vēstule aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par CVR (T) bruņutransportieru iepirkumu (0)

8.09.2016

Augsti godātais aizsardzības ministra kungs!

Ir patiess prieks, ka pēc atgriešanās no Rio Olimpiskajām spēlēm esat veltījis man rakstu sakarā ar manu pozīciju CVR (T) bruņutransportieru iepirkumā 250 miljon EUR apmērā.

Lai arī mani izbrīna Jūsu politiskā kapitāla iznomāšana iepriekšējiem aizsardzības ministriem – Artim Pabrikam un Raimondam Vējonim, kas arī pieņēma lēmumus šo bruņutransportieru iepirkumu sakarā, paldies par drosmi uzņemties atbildību notiekošajā, lai gan patiesībā pats esat cietušais.

Tikmēr Jūsu publiskajā sacerējumā esmu uzzinājis daudz ko jaunu par sevi. Neesmu trausls zieds, kas novītīs diskusiju karstumā, tomēr tie “meļi” un “nodevīgie” aizsardzības ministri mūsu valdībā kopīgiem centieniem būtu jānoskaidro.

Tāpēc tikpat daiļrunīgi lūdzu Jūs sagādāt atbildes uz sekojošiem jautājumiem:

 1. Vai 2013. gadā, pieņemot lēmumu par Latvijas valsts aizsardzības funkciju stiprināšanu uz CVR (T) bruņutransportieru rēķina, Aizsardzības ministrija bija informēta, ka jau 2004.-2005. gadā Spānija un Īrija ATTEICĀS no konkrētā tipa platformas bruņutransportieru izmantošanas?
 2. Vai Aizsardzības ministrija tika informēta, ka Beļģija no CVR (T) bruņutransportieriem sāka ATTEIKTIES jau 2000. gadā un turpināja līdz pat 2012. gadam, tos pārdodot Jordānijai?
 3. Vai Aizsardzības ministrija tika informēta, ka Lielbritānija sava ražojuma CVR (T) bruņutransportierus iepriekš – 1996. gadā – pārdeva Indonēzijai un Botsvānai, 1999. gadā – Omānai, 2000. gadā – Jaunzēlandei?
 4. Vai Aizsardzības ministrija ir informēta, ka Jordānija daļu no Beļģijas 2000. gadā iegādātajiem bruņutransportieriem 2004. gadā piegādāja Irākai?
 5. Vai Aizsardzības ministrija iepazinās ar Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas atskaitēm par CVR (T) bruņutransportieru pielietojumu Irākā un Afganistānā, konstatētām nepilnībām, ierosinātiem uzlabojumiem, ar ieteikumu jau 2010. gadā AIZSTĀT CVR (T) ar jauna tipa platformas ieročiem? Kādus pasākumus Aizsardzības ministrija veiks, lai nodrošinātu CVR (T) ekipāžas dzīvības apdraudējuma novēršanu – ķīmiskie ieroči, radioaktīva apstarošana, samērā elementāra bruņu cauršaujamība?
 6. Vai Aizsardzības ministrija ir informēta par CVR (T) piegādātāja BAE Systems iesaisti korupcijas skandālos, kuros uzņēmums 2010. gadā bija spiests maksāt sodus 400-450 miljonu USD apmērā un konkrētā uzņēmuma Transparency International vērtējumu?
 7. Vai Aizsardzības ministrija ir informēta, ka ar 2020. gadu Lielbritānija atsakās no CVR (T) bruņutransportieriem un līdz 2030. gadam aizvietos tos ar absolūti jauna tipa bruņutransportieru platformām “Scout SV”? Kāpēc Latvija nevienojās par dalību šajā projektā?
 8. Vai Aizsardzības ministrija ir informēta, ka Polija un Slovākija patstāvīgi izstrādāja bruņutransportieru platformas “Scipio” un “Corsac”? Kāpēc Latvija nevienojās par dalību šajos projektos?
 9. Kādu iemeslu dēļ Jūsu priekšteči Baltijas asamblejas ietvaros noraidīja Saeimas deputāta Jāņa Ādamsona iniciatīvu par Baltijas valstu kopīgu jaunu bruņutransportieru iepirkumu un vienotas remonta un apmācības infrastruktūras izveidi kādā no Baltijas valstīm?
 10. Kādas atšķirības ģeogrāfiskās atrašanās vietas un definēto valsts aizsardzības pasākumu īstenošanā pastāv, lai, izvēloties iespējamo bruņutransportieru platformu variantus, Aizsardzības ministrijas amatpersonas atbalstītu CVR (T) bruņutransportieru iegādi, savukārt Lietuva – Vācijā 21. gadsimtā ražoto “Boxer”, Igaunija – Nīderlandes ražojuma CV-9035NL?
 11. Kādi eksperti tikai piesaistīti mehanizācijas projekta izstrādes, vadīšanas un citu darba grupu ietvaros ārpus Aizsardzības ministrijas? Kāds ir šo ekspertu saņemtais atalgojums par ieteikumiem iegādāties CVR (T) bruņutransportierus?
 12. Vai atbilst patiesībai ziņas, ka CVR (T) bruņutransportieru munīcija netiek plaši izmantota, neatbilst NATO standartiem un nav pieejama? Vai šāda tehnika drīkst piedalīties NATO starptautisko misiju ietvaros?
 13. Vai atbilst patiesībai ziņas, ka Ministru kabinets 2016. gada 5. jūlija sēdē pieņēma lēmumu par munīcijas iegādi no ražotājiem Latvijā? Lūdzu nosaucat konkrētos munīcijas piegādātājus.
 14. Vai pastāvēja kādas problēmas CVR (T) un to rezerves daļu piegādē? Vai tika saņemta visa dokumentācija, un vai kāds “nekrāpās” ar nosaukumiem, rezerves daļu skaitu, cenu?
 15. Kādi konkrēti uzņēmumi mehanizācijas projekta ietvaros nodrošinās CVR (T) bruņutransportieru remontu (sajūga, bruņu utt.)?
 16. Kādi konkrēti uzņēmumi mehanizācijas projekta ietvaros nodrošinās infrastruktūras būvniecību? Kādi tam līdzekļi ir/tiks iztērēti?
 17. Kādi konkrēti uzņēmumi mehanizācijas projekta ietvaros nodrošināja infrastruktūras objektu projektu sagatavošanu? Kādi tam līdzekļi ir iztērēti?

Turklāt esat aicināts iepazīstināt ar 08.09.2014. līgumu Nr. P-003/AM/2014; NBS un AM Aizsardzības politikas plānošanas padomes 2012.-2013. gada pirmsizpētes, platformu vērtēšanas, finansējuma aprēķināšanas dokumentiem; 12.11.2013. Ministru kabineta lēmumu par Lielbritānijas piedāvājuma atbalstīšanu; 19.12.2013. aizsardzības ministra rīkojumu par darba grupas izveidi; AM Militāri tehniskās attīstības padomes 2014. gadā pieņemtiem lēmumiem; 22.09.2015. aizsardzības ministra rīkojumu par projekta uzraudzības komisijas izveidošanu.

Visu Jums gaišu vēlot,

12. Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš

Atpakaļ

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *